Menu

Rużomberk miasteczko w słowackich Tatrach

Lipiec 15, 2018 - Słowacja
Rużomberk miasteczko w słowackich Tatrach

Miasto Rużomberk ( sk – Ružomberok) położone jest nad Wagiem i Rewucą, na skrzyżowaniu ważnych dróg z Orawy do Bańskiej Bystrzycy i z Żyliny do Popradu, między Górami Choczańskimi, Niżnimi Tatrami, Wielką i Małą Fatrą, w malowniczym regionie Dolní Liptov. Do drugiej połowy XX wieku Ružomberok był centrum Liptowa , co przyczyniło się do długotrwałej tradycji przemysłowej w rozwoju osady. Obok znajduje się ośrodek narciarski Malino Brdo, w którym w grudniu rozpoczyna się sezon zimowy. Dzięki pracy armatek śnieżnych powłoka jest idealna przy każdych warunkach pogodowych. W sumie jest 7 tras: 3 czerwone, 3 czarne i 1 niebieska, przeznaczone dla początkujących. Długość najdłuższej z nich wynosi 3900 metrów, w sumie jest 12 kilometrów zjazdów o różnym stopniu złożoności. W ośrodku znajduje się szkoła narciarska i snowboardowa, przedszkole, wypożyczalnia sprzętu.

Jeśli masz już dość jazdy, czas na odpoczynek i zwiedzanie okolicy.

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć na Placu im. Andreja Glinki, w miejscu, gdzie w przeszłości osiedli niemieccy koloniści, nazywając je „Rosenberg“, co tłumaczy się jako „Różowa góra”.

Świecką dominantą placu jest piękny budynek ratusza w stylu neorenesansowym z 1897 r. W jego południowej części miała w przeszłości siedzibę parafia rzymskokatolicka, w której działał A. Glinka. Wspomnieniem o jego życiu i działalności w mieście jest mauzoleum Andreja Glinki, znajdujące się pod południową nawą Kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja.
Tablica pamiątkowa na budynku ratusza przypomina brytyjskiego historyka i dziennikarza Roberta Williamsa Setona-Watsona (1879-1951), który działał pod pseudonimem Szkot Viator. Był aktywny w wyzwoleniu narodów stłumionych w monarchii austro-węgierskiej, poparł powstanie Czechosłowacji w 1918 roku.
Nad Placem A. Glinki góruje inny godny uwagi architektoniczny zabytek – Kalwaria.
Z tarasu placu z balustradą i posągami otwiera się wspaniała panorama Wielkiej Fatry i Niskich Tatr . Plac zdobi posąg wspomnianego już Andrzeja Glinki.
Na terenie placu, oprócz już wymienionego pomnika jest też Kolumna Mariańska pochodząca z 1858 r., autorem rzeźby jest rużomberski rzeźbiarz A. Belopotocky. Aleja okolicznych drzew oraz secesyjne domy tworzą charakterystyczną zabudowę placu. Mieszkały tu sławne osobistości słowackiej historii. Wokół kolumny znajduje się bulwar lip i kasztanów, który od dawna stał się rodzajem „płuc miasta”.

Na prawo od ratusza stoi rzymskokatolicki kościół św. Andrzeja , który jest najbardziej wyrazistą dominantą miasta. Najstarsze części kościoła pochodzą z XVI w. W kościele znajduje się chrzcielnica z XVI w. Ciekawe, że okna witrażowe południowej nawy kościoła zostały wykonane przez ludowego artystę Ludovite Fulla. Ten światowej sławy artysta, założyciel słowackiego modernizmu, ma również galerię w mieście, w której jego prace są dostępne dla publiczności.

Balustrady znajdujące się tuż przy kościele są częścią Szkolnych Schodów autorstwa J. Uhlar – S. Martonik. Ich wyjątkową architekturę uzupełnia rzeźba przedstawiająca św. Józefa Cieślę z dzieciątkiem.

Na uwagę zasługuje odrestaurowany budek Domu Kultury – jest to wielofunkcyjne centrum, gdzie oprócz kina, sali teatralnej, restauracji i kawiarni, nadal funkcjonuje hotel, siłownia, biur i kilka sklepów. Kompleks ten został nazwany na cześć księdza Andrzeja Glinki , który przekazał cały swój majatek na potrzeby budowy.

Warto zajrzeć do Kościóła ewangelickiego z 1926 r., z obrazem Petera Bohúňa z 1873 r.,

Na już „nieistniejącej” ulicy Pańskiej, znajduje się nowo zrekonstruowana żydowska synagoga z 1880 roku w stylu neoromańskim.

Muzeum Liptowskie – powstało w 1912 r. na bazie prywatnych zbiorów braci Kürty. Dawniej należało do najbogatszych muzeów na Słowacji. Ružomberok, Námestie Š.N. Hýroša 10

Inne miasta regionu mogą tylko zazdrościć Ružomberokowi z powodu otaczających gór.

Wiele ciekawych zabytków znajduje się w okolicach Ružomberku:

Noclegi w Rużomberk:

Skomentuj
[Głosów:1    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: