KMO_096855_17474_1_t218_001643

Prestiżowe , elitarne więzienie w Chinach jest przepełnione

W elitarnym więzieniu w Pekinie, Qincheng, w którym odsiadują kary wysocy rangą urzędnicy i funkcjonariusze partyjni, którzy padli ofiarą antykorupcyjnej kampanii prezydenta Xi Jinpinga, brakuje już miejsc. Z powodu przeludnienia więzienia, jego mieszkańcy w tym roku pozbawieni zostali jednej z niewielu pozostałych radości: spotkania i rodzinnego obiadu z krewnymi z okazji chińskiego Nowego Roku. Walka z korupcją nie kończy się: w marcu w Chińskiej Republice Ludowej powstanie bezprecedensowa Krajowa Komisja Nadzoru, a liczba więźniów w Qin Cheng może się jeszcze zwiększyć.

Od 2013 r. Organy ścigania i organy kontroli wewnętrznej, zgodnie z oficjalnymi danymi, poddały ponad 1,35 mln urzędnikom i przywódcom partyjnym różnym karom, w tym około 100 „tygrysów” – funkcjonariuszy państwowych na szczeblu wiceministra i wyżej.

Większość skazanych została ukarana przez degradację, wydalenie z partii i inne kary, ale część (dokładne dane są nieznane) została skazana na kary więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności. Szczególnie wiele wyroków tego rodzaju wydarzyło się właśnie w przypadku wysokiej rangi członków partii.

Więzienie Qingcheng zostało zbudowane w 1958 r. Przy pomocy doradców sowieckich, aby nie dopuścić do wojny domowej i uniemożliwić ucieczkę na Taiwan członków partii Kuomintang. Ostatnim razem maksymalny stan zaludnienia został osiągnięty podczas „rewolucji kulturalnej” , kiedy byli osadzeni wysoko postawieni „wrogowie ludu”. W więzieniu zasiadała wdowa po chińskim przywódcy Mao Zedonga, Jiang Qing, dziesiąty Panczenlama Tybetu Chokyi Gyaltsen i wielu innych. Po zamieszkach na placu Tiananmen w 1989 r. Zatrzymano również wielu więźniów.

Niewiele wiadomo na temat wewnętrznej organizacji więzienia, które kilkakrotnie przebudowywano. Zakłada się, że wszyscy więźniowie wysokiego szczebla są przetrzymywani w oddzielnym budynku w izolatkach, osłoniętych gumą. Mają prawo do tygodniowego prysznica, ciepłych kocy w zimie i urozmaicone jedzenie, niedostępnych dla zwykłych więźniów: w roku 2000 za wyżywienie więźniów VIP odpowiadał dawny szef restauracji pięciogwiazdkowego hotelu „Pekin”. Serwowano na przykład zupę z płetwy rekina . Do dyspozycji więźniów jest główna gazeta partii „People’s Daily” i książki, mogą też oglądać telewizję od 19:00 do 21:00

Szanse, że w przyszłym roku będzie więcej miejsca w więzieniu, są niewielkie: kampania antykorupcyjna trwa w najlepsze.

Na początku marca tego roku na sesji Narodowego Kongresu Ludowego powinna zostać powołana Krajowa Komisja Nadzoru , która otrzyma bezprecedensowe uprawnienia. Jak donosi agencja państwowa Xinhua w dniu 4 lutego, wśród „12 broni komisji” będzie prawo do przesłuchiwania, zamrażania funduszy, zamykania przedsiębiorstw, przeprowadzania rewizji i więzienia podejrzanych. Raport agencji podkreśla, że ​​po przyjęciu ustawy wszystko to można będzie zrobić przed rozprawą.

Facebook Comments
No votes yet.
Please wait...
50na3 Image Banner 750 x 100
Tripadvisor PL 300x250