img_7720_big

Korea – podstawowa informacja

flagakoreiPrzed wyjazdem do Korei próbowałem znaleźć jakieś przewodniki – lubię sobie czasem poczytać dokąd jadę. Okazało sie , że jedyne dostępne w Polsce są w języku angielskim. Mimo , że język ten nie jest mi obcy postanowiłem nie wydawać prawie 80PLN. Okazało sie , ze słusznie – po pierwsze wszędzie pełno jest informacji dotyczących miejsc wartych odwiedzenia i jak tam sie dostać na wszystkich lotniskach we wszystkich hotelach i centrach informacji.; po drugie miał mi kto na miejscu wszystko pokazać więc czułem się komfortowo.
Ponieważ jednak informacje o Korei są nie dla wszystkich dostepne postanowiłem trochę opisać moje wrażenia – mogą się przydać innym

Najbardziej boleśnie odczuwa się czas – 11h lotu z Frankfurtu /+2h/ w moim przypadku z Wrocławia do Frankfurtu i 9 godzin różnicy czasu. Po 2 dniach kiedy energia sie wyczerpuje człowiek chodzi cały czas senny co mija po tygodniu kiedy to najczęściej trzeba wracać.
Żeby pojechać do Korei niepotrzebne są nam wizy . Wystarczy mieć bilet powrotny i informację o swoim miejscu pobytu . Na tej podstawie mozemy przebywać na terytorium Korei Południowej do 90 dni. Przy czym w paszporcie od razu stemplują nam datę do której możemy przebywać . O wizę należy sie starać w przypadku pobytów dłuższych.
Co ciekawe Polaków traktują dość odmiennie od innych przybyszów z Unii Europejskiej , których również dotyczy ruch bezwizowy. Moja kontrola paszportowa sprowadzała się do wbicia pieczątki Pięciu innych przybyszów z Europy , którzy byli w kolejce przede mną dokładnie wypytano skąd , dokąd , po co, czy mają środki na czas pobytu itd wprawiając ich w poważny stres. Inni Polacy spotkani na miejscu potwierdzają to – Koreańczycy traktują Polaków lepiej .
Apropos kontroli paszportowej nad okienkami widnieje napis ” kontrola paszportowa – miejsce gdzie Korea wita świat” po koreańsku i angielsku 🙂 .

Wyświetl większą mapę
Co się rzuca w oczy to uprzejmość , uczynność Koreańczyków . uśmiechają się nonstop gotowi zawsze do pomocy . Kłaniają sie ciągle rozmawiając z kims okazując w ten sposób swój szacunek. Ciekawe jest to , ze jest to na tyle zakorzenione , ze wrecz automatyczne – zabawnie wygląda Koreańczyk rozmawiający przez komórkę i cały czas się kłaniający. Kelnerki w restauracjach kucają przy gościu przyjmując zamówienie okazując w ten sposób szacunek – nie może się wywyższać.
Klimat jest ciepły – w pażdzierniku kiedy tam byłem temperatury utrzymywały się na poziomie 23-26C. Tylko wiatry wiały czasem silne ale cały czas utrzymywała sie ciepła i przyjemna pogoda.


Krajobrazy piękne – Korea leży na obszarze wyżynno górskim ukształtowanym przez działalność wulkanów . Leży nad oceanem spokojnym , w któym również w Październiku można sie wykąpać.
s1
Co się jeszcze rzuca w oczy to fakt , ze ponad 36% ludności to protestanci a 8% to katolicy , tylko 23% to buddyści. Krzyże są widoczne praktycznie wszędzie i dla osób wcześniej podróżujących po innych krajach Azji mogą być zaskoczeniem.
Najlepiej w czasie pobytu posługiwać sie karta kredytową – przyjmują ją praktycznie wszędzie – uwaga terminale sa inne niz te do których przywykliśmy np podpis sklada sie na szybce terminala rysikiem . Nie należy jednak liczyć na bankomaty – są trudne w obsłudze . Warto mieć troche dolarów lu euro i wymienić je na gotówkę ale tu znowu uwaga – w hotelach kurs jest bandycki a nie we wszystkich bankach mozna dokonać wymiany bez uczestnictwa zaprzyjaźnionego Koreańczyka. Wydaje sie , ze najlepiej wymienić małą kwotę wprost na lotnisku a następnie korzystać tylko z karty

To tyle jeśli chodzi o wrażenia ogólne w nastepnych artykułach opiszę Seul i wyspę Jeju.

Facebook Comments
No votes yet.
Please wait...
50na3 Image Banner 750 x 100
2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *