Menu

Co warto zobaczyć w Bratysławie

Sierpień 8, 2018 - Słowacja
Co warto zobaczyć w Bratysławie

Bratysława leży u podnóża Małych Karpat, na obu brzegach Dunaju, jest stolicą Republiki Słowackiej i jest jedyną stolicą na świecie, który jest w bezpośrednim sąsiedztwie obu krajów sąsiednich, Austrii i na Węgrzech. Już na początku XX wieku wykorzystano tramwaj miejski z Bratysławy do Wiednia.

Bratysława jest uważana za najmłodszą stolicę świata, a to dlatego, że stała się stolicą niepodległej Słowacji dopiero w 1993 roku. Ale fakt ten jest dość kontrowersyjny, ponieważ od 1541 do 1784 r. była już stolicą tyle że Węgier.

Dzisiaj Bratysława jest bardzo czystym i pięknym miastem, witającym swoich gości zabytkowymi budynkami pod czerwonymi dachami i wąskimi krętymi uliczkami.

Bratysława leży w strefie łagodnego klimatu kontynentalnego. Zimą miasto jest chłodne, wilgotne i mgliste, średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi około -2 ° C. Lato w stolicy Słowacji jest gorące, słoneczne i dość suche, ze średnią temperaturą powietrza +20 … +22 ° C, ale często słupek rtęci dochodzi powyżej 30 ° C. Najbardziej komfortowa pogoda w Bratysławie przypada na drugą połowę wiosny i wczesną jesienią, kiedy temperatura powietrza nie jest wyższa niż +25 ° C, a opady zdarzają się rzadko.

Wyjątkowość Bratysławy polega na tym, że miasto leży jednocześnie na pogórzu karpackim i na nizinach Dunaju. Majestatyczny i spokojny Dunaj przepływa przez całą Bratysławę i stanowi naturalną granicę Słowacji z Węgrami. W mieście znajduje się 5 naturalnych jezior i kilka sztucznych. Wszystkie jeziora są wyposażone w miejsca do uprawiania sportu i rekreacji, w pobliżu znajdują się piękne parki, place, fontanny.

W mieście znajduje się również prawdziwy las (Bratysławski Park Leśny). Przez cały park biegnie kolejka linowa , z której można podziwiać park i panoramę miasta.

Stare miasto jest historycznym i administracyjnym centrum Bratysławy, gdzie oprócz zabytków architektury znajduje się wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad. Główne kulturalne i historyczne zabytki Bratysławy znajdują się we wschodniej części dzielnicy. Zachodnia część Starego Miasta przylega do zboczy Karpat, gdzie wznosi się zamek w Bratysławie.

Sercem słowackiej stolicy jest oczywiście Zamek Bratysławski , zbudowany w X wieku. Starożytny zamek z tysiącletnią historią był świadkiem wielu wydarzeń z życia wielu dziesiątków pokoleń mieszkańców Bratysławy. Ze szczytu wzgórza, na którym stoi, rozciąga się wspaniały widok na miasto, jego okolice i Dunaj. Na początku XV wieku zamek został zrekonstruowany: jego mury zostały wzmocnione, nowy pałac został zbudowany jako reprezentacyjna rezydencja królewska. Prawdziwą rezydencją nie tylko monarchy, ale całej jego rodziny królewskiej, zamek stał się w XVI wieku po 1526, kiedy Turcy pokonali chrześcijańskie wojska i zdobyli większość węgierskiego państwa. Zamek nadal funkcjonował jako rezydencja do końca XVIII wieku.Dziś w Zamku Bratysławskim znajduje się Muzeum Narodowe Słowacji, w którym mieszczą się główne skarby kraju, a także Muzeum Historyczne Słowacji, sala koncertowa i parlament kraju.

#zamek #Bratysława #bratislavacastle #bratislavskyhrad #Slovakia #słowacja #zwiedzanie #podróże #travelling #castle

Post udostępniony przez Tomasz Julian (@searchland)

Na wschód od zamku znajduje się główny religijny punkt stolicy – Katedra św. Marcina , której budowa rozpoczęła się w 1221 r. I zakończyła się dopiero w połowie XV wieku. Katedra jest najstarszym zachowanym zabytkiem sakralnym w swojej pierwotnej formie.

W samym centrum Starego Miasta, na Rynku Głównym, turyści znajdą ratusz, budynek z XIII wieku, który zaczął być wykorzystywany jako urząd burmistrza miasta w XV wieku. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, więc architektura składa się z kilku stylów, od średniowiecznego gotyku po neorenesans. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miejskie w Bratysławie. W centrum Rynku Głównego stoi Fontanna Rolanda, patrona Bratysławy.

#bratysława #staremiasto #bratislava #oldtown #spacer #zwiedzamy #siteseeing #travel #instatrip #podróże #słowacja #slovakia

Post udostępniony przez Tomasz Julian (@searchland)

Jednym z najpiękniejszych budynków w Bratysławie, jest Pałac Prymasowski , wzniesiony w XVIII wieku w stylu neoklasycznym. Według jednej z wersji uważa się, że budynek pojawił się w XIV wieku, a w 1778 roku został przebudowany i dostosowany do współczesnych potrzeb. Pałac został zbudowany dla prymasa węgierskiego – Arcybiskupa J. Battyani. W XX wieku budynek przeszedł na własność państwa. Podczas renowacji odkryto angielskie dywany i gobeliny z XVII wieku, które obecnie zdobią wnętrze pałacu.

Rezydencja prezydenta Słowacji, wzniesiona w połowie XVIII wieku. Budynek jest zbudowany w stylu barokowym, kiedyś był najbardziej luksusowym pałacem w Bratysławie. Został zbudowany dla hrabiego A. Grassalkovicha, który lubił zapraszać znanych muzyków i organizować bale. W 1772 r. W pałacu wystąpił słynny kompozytor J. Haydn.

Ekscytujące spacery po mieście wydadzą się jeszcze piękniejsze po obfitym obiedzie. W Bratysławie znajduje się wiele modnych restauracji, przytulnych kawiarenek, małych piwnic z winem, wszelkiego rodzaju piw i barów z przekąskami.

W restauracjach w Bratysławie oprócz narodowej kuchni słowackiej serwowane są najlepsze dania kuchni indyjskiej, chińskiej, francuskiej i włoskiej.

Szczególnie popularna wśród mieszkańców i gości miasta jest obrotowa restauracja w wieży telewizyjnej, skąd całe miasto jest widoczne jak na dłoni.

Historyczne centrum Bratysławy jest niezwykle piękne. Nie jest to zaskakujące, ponieważ powstała ponad tysiąc lat temu. Bratysława przez 300 lat było stolicą potężnego królestwa węgierskiego, miejscem koronacji królów i cesarzy Austro-Węgier. Korzystne położenie nad brzegiem Dunaju i pod zboczami Małych Karpat korzystnie wpływało na rozwój handlu i przyciągało mieszkańców pochodzenia niemieckiego, włoskiego, żydowskiego i wielu innych. Przybyli tu także kupcy arabscy. Węgierski król Ondrei II wydał w 1291 roku dekret potwierdzający prawa przybyszów, dzięki tym przywilejom miasto się rozrastało i bogaciło.

Od 1563 do 1830 roku. miasto było miejscem koronacji węgierskich królów. W tym okresie w kościele św. Marcina zostało koronowanych 10 królów, królowa Marię Teresę i 8 królewskich żon.

Pierwszy park publiczny został otwarty w 1775 roku pod nazwą Sternallee na południowym brzegu Dunaju w miejscu obecnego ogrodu Janko Krala. Zachwycającą atmosferę Starego Centrum uzupełniają liczne słynne zabytki historyczne, kulturowe i architektoniczne, które można zobaczyć spacerując po ulicach Bratysławy. Pomiędzy nimi znajdują się pałace miejskie, zbudowane w większości w XVIII wieku za panowania Marii Teresy (1740 – 1780). W tym okresie Bratysława, z 33 000 mieszkańców, była największym miastem na Węgrzech.

W starym mieście znajduje się kilka pięknych kościołów i pałaców, należy zwrócić uwagę na katedrę św Marcina . Następnie idąc wzdłuż najwęższej ulicy miasta Baštová i kolejnej Kapitulskiej – gdzie są najpiękniejsze kamienice. Te ulice prowadza do dawnej bramy miejskiej, jedynej zachowanej od średniowiecza – Bramy Michalskiej.

Nawet jeśli chcesz, nie możesz nie zwrócić uwagi na Bratysławski Nowy Most (most SNP) lub most UFO, nazwany tak przez kształt. Możesz wjechać windą na platformę widokową na wysokości 84 m (wejście – 6,5 €) i zjeść obiad w restauracji z widokiem – miej na uwadze, że piękny widok dodaje kilkadziesiąt euro do rachunku, w porównaniu do tradycyjnych kawiarni miejskich.

#bratysława #wiezawidokowa #ufo #słowacja #tower #bratislava #slovakia #podróże #instatravel

Post udostępniony przez Tomasz Julian (@searchland)

W Bratysławie znajduje się kolejny zamek – Devin . Ruiny twierdzy z IX wieku, położone u zbiegu rzek Dunaju i Morawy. Zamek był używany do celów obronnych do końca XVII wieku. Na początku XIX wieku żołnierze Napoleona Bonaparte wysadzili budynek. Zamek nie został odrestaurowany, tylko w jednej z sal znajduje się niewielka ekspozycja. W 1985 r. Szczątki Devin i okolic uznano za pomnik przyrody.

Kolejny #zamek tym razem #Devin pod #Bratysława #Słowacja #ruiny ale robią wrażenie #castle #slovakia #slovakia🇸🇰 #podróż #zwiedzanie #travelphotography

Post udostępniony przez Tomasz Julian (@searchland)

Nieco dalej od centrum miasta, ale na pewno warto odwiedzić – Kościół św. Elżbiety – Niebieski Kościół . Katolicka świątynia o niezwykłej urodzie. Kościół ma dość niecodzienny wygląd, oryginalną architekturę i łagodny niebieski kolor fasady. Legenda głosi, że kościół został zbudowany na prośbę cesarza Franciszka Józefa, który był zdenerwowany po śmierci żony Elżbiety z Bawarii, ale fakty historyczne mówią inną historię – kościół został zbudowany na początku XX wieku na rozkaz hrabiny Sapari.

Popularny żart mówi, że ci, którzy chcą, aby w Bratysławie odwiedzić dobre muzeum powinni wsiąść do autobusu i jechać do Wiednia, brzmi trochę okrutne, ale zupełnie szczerze – jest w tym trochę prawdy. Możesz zajrzeć do zabytkowej apteki (Michalska, 26) lub do muzeum zegara (Židovská, 3) . Dla miłośników Sztuki – Galeria Sztuki Słowackiej nouveau Galerię Nedbalka (Nedbalova 459/17) i jeden z najmłodszych europejskich galerii sztuki nowoczesnej Danubiana (Vodné dielo, 851 10 Bratislava-Čunovo).

Bardzo charakterystycznym elementem Bratysławy jest Čumil . Rzeźba przedstawia kanalarza wychylającego się z otwartego włazu kanalizacyjnego i obserwującego przechodniów z poziomu ulicy. Zawsze pełno wokól niego turystó cykających zdjęcia

Kanalarz #cumil dobry #duch miasta #bratysława i trzy przyjezdne #duszki #zwiedzamy #travelblogger #slovakia #słowacja #bratislava

Post udostępniony przez Tomasz Julian (@searchland)

Wybierasz się do Bratysławy? Chcesz przed wyjazdem zamówić wycieczkę po mieście . Oto nasze propozycje:

Połączenia lotnicze do Bratysławy:

Skomentuj
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

}); });
%d bloggers like this: