Menu

Carcassonne – zamek – twierdza we Francji

Czerwiec 30, 2018 - Francja, Zamki
Carcassonne – zamek – twierdza we Francji

Wysoko na wzgórzu, jakby naturalnie wyrastając z jego szczytu, rozpościera się największa w Europie forteca Carcassonne. Położone jest w Langwedocji, dawnej prowincji, przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym. Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy. Podwójny rząd ściana, 38 wież, podobnych do ostrych kapeluszy czarownic. Bajeczna architektura, drewniane galerie na murach, a wewnątrz – Stara Katedra z chimerami na elewacji, witrażami wielkiej urody i ogromne płyt podłóg z kamienia.

 

 Carcassonne – miasto-zamek, który odegrał ważną rolę w historii wojen Albigejskich, jest znany również z tego , że wybitny francuski architekt Eugène Viollet-le-DucDuc podjął się dzieła odbudowy i obecnie Carcassonne jest jednym z niewielu miast średniowiecznych, które wyglądają tak samo dzisiaj, jak w latach rozkwitu. Dwie główne atrakcje miasta – Górne Miasto z wieżami i Południowy Kanał – są zawarte w Funduszu Dziedzictwa Światowego UNESCO “”. Carcassonne jest jak “Książka wyryta w kamieniu”, zamek prześledził historię każdej epoki i na podstawie jego dziejów można najlepiej poznać historię francuskiej architektury militarnej od starożytnych Rzymian do XIV wieku. Obecnie wewnątrz twierdzy mieszka małe miasto – ulice, sklepy, hotele i kawiarnie. Carcassonne odwiedza corocznie około 3 miliony turystów.
Poczatki rozwoju zaczynają się po ufortyfikowaniu przez Rzymian w I wieku p.n.e., a następnie dzięki objęciu roli stolicy kolonii rzymskiej. W VI wieku miasto przejęli Wizygoci, umacniając po raz drugi fortyfikacje w obronie przeciwko Frankom, ale Carcassonne zostało zdobyte przez Saracenów, a Frankowie przejęli miasto od nich. Część miasta, znajdująca się w tych murach, jest nazywany Górne (stare) Miasto. Twierdza uniknęła zniszczeń wynikających z narodowych przepychanek, jakie panowały wówczas w Europie, dzięki odpowiedniemu małżeństwu i koligacjom, ale i tak przechodziło z rak jednego rodu w drugie. Do połowy XIV wieku miasto rozwijało się pod rządami francuskimi i nawet podczas wojny stuletniej nie zostało zdobyte, choć znacznie zniszczono dolne miasto. Po wojnie znaczenie militarne miasta spadło, a zaczął się rozwijać przemysł tekstylny i handel. W XIX wieku dokonano też rekonstrukcji rozpadającej się twierdzy.

 

Teraz Górne Miasto jest historycznym i architektonicznym zabytkiem Francji . Prowadzące do cytadeli bramy Narbonne z przyporami pochodzą z XIII wieku. 14 lipca w Cytadeli hucznie obchodzone jest francuskie święto narodowe – Dzień Bastylii. W pierwszym tygodniu sierpnia odbywa się tu duże średniowieczny święto Carcassonne w Górnym Mieście.
Najstarszą budowlą jest Katedra św Nazaire – wzniesiona w. XI romańska budowla, zbudowana na jeszcze starszych fundamentach. Niestety, od XI wieku i przetrwało tylko kilka kolumn we wnętrzu katedry, ozdobione płaskorzeźbami. Zachowane nawy z sześcioma zatokami pochodzą z XII-XIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi zamku hrabiego Trencavela potężnego niegdyś rodu Carcassonne. Obecnie znajduje się tu bogata kolekcja dzieł sztuki o znaczeniu religijnym: starożytnych rzeźb, nagrobków, sarkofagi itd.

Czas rozkwitu Miasta Dolnego to XVIII wiek. Do tej części miasta można się dostać przez Stary Most z XIVw. Są tam zachowane domy z czasów Ludwika Świętego, wspaniałe prywatne rezydencje i Pałac Sprawiedliwości (1861), jak również piękna fontanna z XVIIIw. na Placu Carnot, przedstawiająca Neptuna. W dawnym budynku Sądu obecnie mieści się Muzeum Sztuk Pięknych, które posiada wspaniałą kolekcję obrazów mistrzów europejskich – Malarstwo francuskie, szkoły holenderskiej, włoskiej,, lokalnych kolekcji sztuki – dawnej i współczesnej, a także bogatą ekspozycję ceramiki.
Koniecznie trzeba odwiedzić Katedra St Michel, zbudowany w stylu gotyckim, z ośmioboczną dzwonnicą. Wspaniałe witraże ,figura Matki Bożej, a także obrazy i rzeźby z katedry mają wielką wartość artystyczną

 Wysoko na wzgórzu, jakby naturalnie wyrastając z jego szczytu, rozpościera się największa w Europie forteca Carcassonne. Położone jest w Langwedocji, dawnej prowincji, przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym. Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy. Podwójny rząd ściana, 38 wież, podobnych do ostrych kapeluszy czarownic. Bajeczna architektura, drewniane galerie na murach, a wewnątrz – Stara Katedra z chimerami na elewacji, witrażami wielkiej urody i ogromne płyt podłóg z kamienia. To właśnie w Carcassonne kręcono film “Robin Hood” z Kevinem Costnerem i “Joan of Arc” Luca Bessona. W Carcassonne mieszkał długi czas Walt Disney i Carcassonne zawdzięczamy wiele scen z bajek Disneya.

Historia i wygląd zamku zainspirowała nie tylko twórców filmów ale powstała również gra planszowa Carcassonne .

 

Skomentuj
[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
Tagi:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: