neuschwanstein

Bajkowy zamek Neuschwanstein

n1-150x150 Neuschwanstein,  Bajkowa budowla , stworzona przez szalonego króla . Chyba najbardziej znany zamek świata dzięki temu , że stał sie pierwowzorem zamku w paryskim Disneylandzie . Pięknie położony wśród alpejskich skał jest chlubą Bawarii. Ta wyjątkowo fotogeniczna budowla należy do “must see” jeśli chodzi o obiekty do zwiedzania na Bawarii. Występuje na tysiącach pamiątek sprzedawanych w milionach sztuk.

Wiele osób kojarzy zamek Neuschwanstein z kreskówek Disneya, bo pojawia się on przy wszystkich produkcjach tej wytwórni filmowej w czołówce. Stał się o także inspiracją dla bajkowych budowli Eurodisneylandu. Ale oryginał możemy zobaczyć właśnie w Niemczech na styku granic niemieckiej i austriackiej.

Zamek jest naprawde cudowny i stanowi obiekt pielgrzymek turystów z całego swiata. Jest zamkiem marzeń swojego twórcy , który nie zdążył za życia nacieszyć się jego widokiem w pełnej krasie.

Neuschwanstein – Nowy Łabędzi Kamień / król Ludwik II kochał łabędzie /,  położony jest w Bawarii, nad przełomem rzeki Pollak w Alapach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii dwa kilometry od Hohenshwangau w pobliżu miejscowości Fuessen i Schwangau.


Wyświetl większą mapę

0031-150x150Jego fundatorem był król Ludwik II Bawarski zwany Szalonym. Ludwik II (1845-1886) to postać barwna.Dzieciństwo spędził na zamku Hohenschwangau , zbudowanym w 832 roku przez jego ojca Maksymiliana II Bawarskiego. Ściany zamku były ozdobione scenami ze średniowiecznych legend w tym o łabędzim rycerzu Loengrinie. Własnie Łabędź stał sie motywem przewodnim na obu zamkach Od osiemnastego roku życia król Bawarii, nie mógł poszczycić się sukcesami na arenie politycznej. To za jego panowania Bawaria została włączona do Rzeszy Niemieckiej. Dzięki swojej niechęci do konfliktów zbrojnych, władca został określony mianem króla-pacyfisty. W 1866 roku Bawaria w sojuszu z Austrią została pokonana przez Prusy i Ludwik przestał być suwerennym władcą co było dla niego silnym przeżyciem. Zamknięty w sobie, zostawiony swojej wrażliwości i narażony na postępowanie obłędu, na który zdaniem współczesnych cierpiał, coraz bardziej izolował się od otaczającego go świata. Buduje wokół siebie swój własny świat , w którym nadal może być “prawdziwym” królem. Ukrywając sie przed ludźmi zaczął spać w dzień a pracować w nocy. Rozpoczyna też budowę swojego wymarzonego zamku. Kamień wegielny pod budowę zamku był połozony 5 wrzesnia 1869 roku. Niestety budowa nie posuwała sie tak szybko jak tego sobie życzył król.

W trakcie budowy król oddalał się od ludzi a plan zamku ulegał modyfikacjom np usunięto pokój gościnny a na jego miejscu powstała jaskinia. Tymczasem otoczenie króla coraz bardziej zniechęcone do niego z powodu złego zarządzania krajem , ziemiami i skarbcem doprowadziło do uznania go za szalonego i usunęło z tronu w 1886roku mimo , że bawarska konstytucja nie przewidywała takiej możliwości. Ludwik II został zesłany do Berg Palace. Nastepnego dnia po przybyciu na miejsce zginął w niewyjaśnionych okolicznościach . Jego ciało wyłowiono z jeziora Starnberg.

n2-150x150W 1886 r. budowa nie była jeszcze zakończona . Prace zatrzymały sie na wiezy głównej. Siedem tygodni po śmierci króla zamek otwarto dla zwiedzajacych.
Budowę zakończonow dopiero w 1891 roku . Ludwik zbudował zamek aby uciec od ludzi – dziś tysiące turystów pielgrzymuje by go zobaczyć

Pierwsze prace nad budową Neuschwanstein rozpoczęły się 5 września 1869 roku od zbudowania bramy wjazdowej. Następnie wzniesiono część mieszkalną w skład której wchodziły pomieszczenia dla kobiet, wejście boczne i liczne wieże. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle dopieszczone przez młodego króla wnętrza. Każda komnata została starannie dopracowana przez malarzy historycznych z całego kraju. Z całego pałacu można wyróżnić Salę Tronową, Sypialnię Króla oraz Salę Śpiewaków. Pierwsza z wymienionych komnat jest niemal w całości wypełniona złotem, podłogę zdobi mozaika. Niestety tron z kości słoniowej, który miał stanąć na podeście nigdy nie trafił do zamku.

Sypialnia królewska, w której Ludwik uwielbiał czytać i modlić się została urządzona w stylu neogotyckim. Ściany komnaty zdobione freskami przedstawiającymi sceny z życia  Tristana i Izoldy. Uwagę w pokoju zwraca wielkie łoże ze zdobieniami na szczycie baldachimu w kształcie katedry. W Sali Śpiewaków odbywały się liczne koncerty muzyki Richarda Wagnera – przyjaciela i protegowanego króla. Freski zdobiące salę ukazują życie legendarnego Parsifala. Jest to największa z komnat w całym zamku. Król nie wpuszczał do zamku całego dworu ? jedynie nieliczni wybrańcy mogli podziwiać bizantyjski przepych rezydencji.

Ludwik II, za życia nierozumiany i potępiany za rozrzutność, pozostawił Bawarii swój najcenniejszy skarb. Przychody ze zwiedzania znacznie przewyższają sumę przeznaczoną na budowę rezydencji, bowiem co roku przybywa tu ponad milion osób. Zwiedzanie zamku trwa ok. 35 minut, dostępne do zwiedzania są m.in.: pomieszczenia dla służby, sala tronowa, sypialnia króla i największa z komnat sala śpiewaków. W czasie wycieczki w zamkowych wieżach pokonuje się 165 stopni w górę i 181 w dół. Zamek Neuschwanstein stanowi dziś jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii, stał się wręcz symbolem całych Niemiec.

W kasie biletowej można również dostać słuchawkę, w której podczas zwiedzania zamku będzie można usłyszeć informacje na temat kolejnych pomieszczeń w swoim ojczystym języku (również polskim). Z parkingu można dostać się do zamku pieszo (ok. 40 minut), bryczką konną lub autokarem (w pobliże mostu Marienbrücke).

Bajkowa rezydencja szalonego Ludwika przyciąga turystów mimo wysokich cen biletów wstępu, noclegów i innych dodatkowych opłat.

0051-150x150Zwiedzenie zamku Neuschwanstein oraz pobliskiego Hohenschwangau to wyzwanie dla kondycji i? kieszeni. Zacznijmy od cen. Najpierw trzeba wydać 4,5 euro za parking, inaczej zaparkować się nie da. Potem kupujemy bilet. Zwiedzanie jednego z zamków kosztuje 8 euro. Za wstęp do obu płacimy 15 euro. Istnieje możliwość zwiedzania obu obiektów ze słuchawkami na uszach, w których słyszmy po polsku głos przewodnika. Ale to kosztuje dodatkowo 1,5 euro. Na tym nie koniec wydatków.

Z kas biletowych do zamku Hohenschwangau idzie się pieszo 20 minut, a do Neuschwanstein aż 40 minut i to pod stromą górę. Można jednak skorzystać z transportu. Wjazd dorożką do Neuschwanstein kosztuje 5 euro pod górę i 2,5 w dół. Można wybrać tańszy transport w postaci autobusu, który kosztuje 1.8 euro pod górę, 1 euro powrotny lub 2,60 euro za bilet w dwie strony. Niestety żaden z tych środków transportu nie gwarantuje najpiękniejszego widoku zamku od frontu, a to z tej strony jest on fotografowany i pokazywany we wszystkich przewodnikach. Tyle, że by obejrzeć go z tej strony, trzeba jechać do miejscowości Schwangau i poszukać? stacji kolejki linowej Dopiero ona zawozi za 9 euro do punktu widokowego, z którego obejrzymy zamek szalonego króla w pełnej krasie. Kupując bilet w dwie strony płacimy 15 euro.

Neuschwanstein to w pewnym sensie odzwierciedlenie postaci Ludwika II. Bajkowy i szalony (oba te przymiotniki używane były również w odniesieniu do króla), fascynujący i niepokojący, a jednocześnie nigdy nieukończony zamek – jego budowę przerwało odsunięcie od władzy fundatora, jak również jego śmierć (być może samobójcza – w jeziorze Starnberg odnaleziono ciało Ludwika, były tam jednak również zwłoki jego lekarza), tuż po tym, jak w wyniku spisku odebrano mu władzę królewską, zmuszając do podpisania aktu abdykacji i umieszczając byłego już władcę w szpitalu psychiatrycznym.
mb-150x150Atrakcyjna jest nie tylko sama budowla, ale także otaczająca ją przyroda. Zamek jest położony wśród Alp, a specjalnie wytyczone szlaki pozwalają podziwiać jego piękno z różnych perspektyw. Przykładem jest Marienbrücke – most nad przepaścią, z którego widok zachwyca malowniczością, choć jednocześnie, z uwagi na wysokość, przyprawia o zawroty głowy.
Pod koniec II wojny swiatowej część złota Reichbanku była przechowywana na zamku. W ciagu ostatnich dni wojny złoto zostało wywiezione w nieznanym kierunku . Mówi sie , że część zatopiono w pobliskim jeziorze Alat. Oprócz złota na zamku przechowywano również obrazy , dzieła sztuki , biżuterię i meble , które były częścią prywatnej kolekcji Hitlera.

0071-150x150Zamek stał się źródłem natchnienia przy budowie zamku Śpiącej królewny w Paryskim Disneylandzie. Nie można jednak uogólniać zamki w innych Disneylandach wzorowane sa na francuskim Château d’Ussé.

W 1968 roku zamek wystąpił w filmie Chitty Chitty Bang Bang jako zamek wymyślonego dla potrzeb filmu kraju.

Zamek zrobił ogromne wrażenie na Czajkowskim – prawdopodobnie po wizycie na nim skomponował “Jezioro Łabędzie”
Kilka faktów

logoBudową zamku zarządzał architekt Eduard Ridel. Zamek zajmuje powierzchnie 2557km? . Wysokość budynku głównego 56,94m. Wysokość wieży głównej 79,16m. Wysokość wieży kwadratowej 48,22m

 

1

Lanie fundamentów 1869r.

2

Budowa zamku 1880r.

3

Budowa w 1881r.

4

Czerwiec 1886r.

W latach 1869-1873 zbudowano bramę oraz pokoje osobiste króla na trzecim piętrze.
Od roku 1873 budowa szła bardzo szybko. W 1883r. budowę zamku zakończono i wykończono piętra 1,2 4 i 5.  Wiosną 1884roku Ludwik II zaczął mieszkać na 4 pietrze gdzie zreszta spędzał jedną czwartą czasu w ciągiu ostatnich 2 lat swojego życia. Budowa wymagała ogromnych nakładów , perfekcyjnej organizacji czasu i niezliczonej ilości materiałów , które dostarczano przy pomocy dźwigu napędzanego parą z zchodniej strony zamku.
W latach 1879-1880 użyto:
– 465 ton marmuru z Saltzburga;
– 1550 ton piaskowca;
– 400000 szt cegieł;
– 3600 m? piasku;
– 600 ton cementu;
– 50 ton węgla;
– 2050 m? desek na rusztowania.
– 200 mniszek  przez 7 lat wykonywało jedwabne obicia na krzesła i fotele w całym zamku
W ciągu 17 lat budowy, do śmierci króla, gotowych było 30 z 90 pokoi, pozostałych 60 pokoi nie dokończono do dzisiaj.
Neuschwanstein to zamek z bajki, niezwykły, przypomina raczej scenografię teatralną, jest ozdobiony girlandami balkonów i mnóstwem wieżyczek, był on tylko jednym z kilku pałaców króla Ludwika II Bawarskiego. Można zobaczyć jeszcze dwa inne, a Ludwik miał plany wielu następnych.Wnętrze zamku Neuschwanstein jest istną orgią rożnych stylów architektonicznych, mieszanką mauretańsko-gotycko-barokową, w której znajdują się zarówno stalaktyty, jak i sala tronowa kipiąca bizantyjskim przepychem oraz ogromna Sala Śpiewaków, starannie oświetlona i przeznaczona do przedstawień wagnerowskich. Zamiłowanie do średniowiecza nie przeszkadzało Ludwikowi wprowadzić nowoczesnej technologii. Zamek został wyposażony w system ogrzewania wykorzystujący cyrkulację ciepłego powietrza i w kuchnię z bieżącą ciepłą i zimną wodą.
Jest to perełka wśród zamków dlatego w naszym cyklu o podróżach jest to pierwszy artykuł. Jesli jeszce nie zostaliście w pełni zachęceni do jego odwiedzenia popatrzcie na pokaz slajdów poniżej:

Facebook Comments
No votes yet.
Please wait...
50na3 Image Banner 750 x 100
europa2 Image Banner 300 x 250

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *